Kaliteli Ezine Peyniri Nasıl Anlaşılır?

Ezine Peyniri Nedir?


Ezine peyniri Türkiye’nin yöresel lezzetleri arasında yer alıyor. Çanakkale’nin Ezine ilçesinde ve o bölgede üretilen bu peynir tüm ülkede severek tüketilmektedir. Ünü Çanakkale’yi çoktan aşmış olan peynir lezzeti ile tercih ediliyor. Türk kahvaltılarının vazgeçilmezi olmanın yanında ayrıca makarnalar ve börek türü yiyeceklerde de kullanılıyor. Tam yağlı olması ile çok lezzetli olan peynir doğal yöntemlerle üretilmektedir.
Üretiminde kullanılan sütler Kaz dağlarının belli bölgesinde bulunan otları tüketen hayvanlardan alınıyor. Bu otları tüketen hayvanların sütlerinde özel bir aroma bulunmaktadır. Bu özel aroma peynirin lezzetini artırıyor. Doğal olarak özel otlarla beslenen inek, koyun ve keçi sütlerinden Ezine peynirinin üretimini Yükseloğulları firmamız yapmaktadır.
 

Ezine Peyniri Çeşitleri


Ezine peyniri çeşitleri, üretiminde kullanılan sütün alındığı hayvanın adını almaktadır. Tek bir çeşit gibi görünmesine rağmen inek, koyun ve keçi sütünden üretilen farklı lezzetlerde Ezine peynirinin olduğu görülmektedir. Bu hayvanların sütlerinin karıştırılmaması her insanın damak zevkinin farklı olmasıdır. Koyun sütü inek sütüne göre daha yağlı bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı koyun ve keçi sütünden üretildiğinden nispeten daha yağlı bir yapıda bulunmaktadır.
İnek ve keçi sütünden üretilen Ezine peyniri daha beyaz renkli olurken koyun sütünden üretilen peynirin rengi biraz sarımsıdır. Daha yağlı ve kıvamlı yapısı ile koyun sütünden yapılan peynir hemen ayırt edilebilmektedir. İnek ve keçi sütünden üretilen peynir ise daha hafif yapısı ile dikkatleri çekmektedir. Orta sertlikte ve gözenekli yapısı ile diğer peynirlerden hemen ayrıt edilmesi mümkün olmaktadır.
 

Kaliteli Ezine Peyniri Nasıl Anlaşılır?

Ezine peyniri gördüğü ilgi ile merkezi Çanakkale’de olmayan ya da bu yörenin hayvanlarının sütleri kullanılmadan da peynirin üretildiği görülmektedir. Elbette bu şekilde farklı yerde beslenen hayvanların sütünden üretildiğinde ise istenen lezzetin bulunması mümkün olmamaktadır. Gerçek Çanakkale peynirini mutlaka Yükseloğulları firmamız gibi tecrübeli ve kaliteden ödün vermeyen firmaların ürünlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Kaliteli Ezine peyniri almak için dikkat etmeniz gereken noktalar arasında şunlar yer alıyor:
  • Peynirin hafif gözenekli yapısı olmalıdır
  • Ambalajı üzerinde üretimi sırasında kullanılan maddeler mutlaka yazılı olmalıdır
  • Rengi süt beyazı değil hafif sarımsı olmalıdır.

28.01.2023

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.