Ezine peynirinin diğer peynir türlerinden farkları nelerdir?

Ezine Peyniri Nedir?

 
            Öncelikle peynir ismini Çanakkale’nin Ezine ilçesinden almaktadır. ezine peyniri doğası gereği tam yağlı olarak üretilmekte olan ve beyaz peynir stantlarına uygun olarak hazırlanan bir peynir çeşididir. Ezine peynirinin diğer tüm peynirlerden farkı bu peynir çeşidinin sütünün diğerlerine göre tek bir noktadan üretiminin sağlanmasıdır. İki bin altı sene senesinden beri “menşeili” üretimi sağlanan bu peyniri tüketici severek tüketmektedir. Birçok çeşidi bulunan Ezine peynirinin başlıca çeşitleri: Ezine peyniri, ezine koyun peyniri, ezine keçi peyniri.
 

 Ezine peynirinin diğer peynir türlerinden farkları nelerdir?

 
            Ezine peynirin en büyük farklarından bir tanesi belirtildiği üzere sütün belirli bir bölgeden alınıp üretiminin sağlanıyor olmasıdır. Bu durum tüketicinin büyük beğenisini kazanan durumlardan ilkini sağlar. En iyi ezine peyniri sütü; inek, keçi ve kuyun gibi hayvanların sütlerinin karışımlarından sağlanır. Bu karışım altmış yedi derece yarım saat kadar bir süre pastörize işlemine tabi tutulduktan sonra buzağıların midelerinden elde edilen şirden enzimi yardımıyla bu süt otuz ila otuz iki derece arasında bir sıcaklıkta mayalanmaktadır.
 
            Daha sonra peynir süzme işlemine tabi tutulur ve peynire baskı uygulanmaktadır böylece peynir özel kalıplara hazır hale getirilmektedir. Daha sonra ki aşama da Ezine peynirine tat ve aroma kazandıra bilmek adına Ezine peyniri, bir miktar deniz tuzunda bekletilmektedir. Tenekelere konulan peynir on ila on iki saat süren bir dinlenme periyodundan sonra lehimleme işlemine tabi tutularak satışa hazır hale getirilmektedir.
 

 Ezine peynirinin özellikleri nelerdir?

 
            Ezine peyniri renk olarak sarıya çalan beyaz bir renge sahiptir. Peynir orta ya da yumuşak denebilecek bir sertlikte olup kırılgan bir yapı göstermemektedir. Üzerinde az sayıda ve ufak denebilecek şekilde minik gözenekler bulunmaktadır. Ezine peynirinin en büyük özelliklerinden bir tanesi de bu peynirin üç tür sütten eşit miktarda ilave olunarak yapılmasıdır. Peynir içerisinde koyun sütü, keçi sütü ve inek sütü eşit miktarda bulunmaktadır. Ezine peynirini üretiminin yapıldığı bölge iklim ve bitki örtüsü bakımından Kaz dağlarından etkilenmektedir. Bu sebepledir ki Ezine peynirinin bu kadar güzel olmasının nedenlerinden birisi de bu sözü edilen durumdur. Kaz dağları bu bölgeye bolca yağış getirmekte ve bitki örtüsünü etkilemektedir.
 
 
 

16.05.2018

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.