Çanakkaleden Bir Tat : Ezine Peyniri

Çanakkale'den Bir Tat: Ezine Peyniri

Adını Çanakkale'nin bir ilçesinden alan ezine peyniri tam yağlı beyaz peynir çeşididir. Yalnızca belirli bölgelerde üretilen bu peynir, marka haline gelmiştir. Genel olarak Ezine çevresinde üretilen bu beyaz peynirin özellikleri de diğer peynirlerden farklıdır.
 
 Ezine Peynirinin Özellikleri
 
 Kuzey Ege'de temiz havanın en bol olan bölgelerinde yetişen hayvanlar, bu peynirin kaynağını oluşturmaktadırlar. Bölgede yetişen yağlı ve aromalı otlar, hayvanların sütlerini de lezzetli yapmaktadır. Ezine inek peyniri ve Ezine keçi peyniri gibi farklı çeşitleri vardır. Bunlardan Ezine keçi peyniri tam yağlı ve herkesin sevebileceği lezzettedir. Beyaz ve sarı renklerde tonlara sahiptir. Küçük gözenekli bu peynir, krema tadında özelliğe sahiptir. Bu sayede ağızda uzun süren bir lezzet bırakmaktadır.
 
 Kaliteli Ezine Peyniri Nasıl Anlaşılır?
 
 Kaliteli ve en iyi ezine peyniri için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Aksi durumda aldığınız peynir sizi pişman edebilir. İlk olarak peynirin üretim yerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Üretim yeri Ezine, Bayramiç ve Ayvacık olan bir Ezine peyniri farkını belli edecektir. Bunun haricinde dikkat edilmesi gereken kokusudur. Hakiki Ezine peyniri kokmayan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle inek, keçi veya koyun peyniri olduğu da pek kolay anlaşılmamaktadır. Kokan bir Ezine peyniri kaliteli değildir. Son olarak üretim numaralarına da dikkat edilmesi sizleri en iyi Ezine peynirine götürecektir. 17 ile başlayan üretim numaralı Ezine peynirleri her zaman kalitede önde yer almaktadır.


  EZİNE PEYNİRİ
 

21.05.2019

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.