Güzelim Ezine Peyniri


 Ezine peyniri kendi ismiyle markalaşmış Anadolu'nun çok lezzetli peynir türlerinden biridir. Çanakkale'ye bağlı Ezine ilçesinin bir keşfi olduğundan bu isimle alınır. Ezine peyniri koyun veya keçi sütünden yapıldığı gibi bazen de ikisinin karışımı ile de üretilir. Sütüne bağlı olarak ezine peyniri farklı renk ve tat alır ama hepsi de çok lezzetli peynirlerdir.
 

 Ezine peynirin özellikleri

 
 Bu peynir ağızda uzun süre kalan eşsiz bir lezzet bırakır. Rengi sarımsı kırık beyazdır. Gözenekleri ne çok büyük ne de çok küçüktür. Tam yağlı peynir cinsleri arasındadır. Tüketiciler ezine koyun peyniri veya Ezine keçi peyniri ile iki sütün karışımından yapılanları tercih edebilir. Bu tam olarak damak tadıyla ilgilidir. Ezine peynirlerinin tüm çeşitleri bir birini özletecek şekilde lezzetlidir.
 
            Ezine peyniri lezzetini sütünden aldığı kadar üretim şeklinden de alır. Mayalanması ve depolanması onun lezzetinin sırlarıdır. Aylarca yavaş yavaş dinlenen peynir en iyi ezine peyniri olarak sofralara gelir.

  Ezine peynirinin tüketimi ve saklanması

 
 Uzun süre eşsiz kokusu ve tadını koruması için birçok peynir çeşidinde olduğu gibi Ezine peynirleri de kapalı kaplarda, uygun ısıda ve buzdolabında saklanmalıdır. Bu şekilde saklandığında oldukça uzun süre tazeliğini koruyacaktır.
 
 Ezine peyniri kahvaltılık olarak en çok tercih edilen peynir cinsleri arasında yer alır. Kahvaltıyı bu peynirle yapanlar uzun süre açlık hissi yaşamaz. Beyaz peynirin konduğu tüm salata, yemek, hamur işleri ve diğer tatlara Ezine peyniri kullanılabilir. Meze olarak da çok sevilen bir peynirdir.
 
 Ezine peyniri hafif bir yemek isteyenlerin kurtarıcıdır. Özellikle sıcak yaz günlerinde karpuz, kavun veya üzümle birleştiğinde doyurucu bir yemek yenmiş olur. Ezine peyniri çocuklar için de tavsiye edilen bir peynir türüdür. Yoğun Kalsiyum ve Protein içerdiğinden büyümeye yardımcıdır. Ezine peyniri enerji vericidir ve aynı zamanda cilt güzelliğine de faydalıdır.
 

 Koyun sütünden Ezine peyniri

 
 Açık alanda bol oksijen alarak beslenen koyunlardan alınan sütle yapılan Ezine peyniri dünyada bulunan binlerce peynir cinsi arasında ilk sıralarda yer alacak kadar lezzetlidir. Bu lezzet her öğün büyük bir zevkle tadılabilir.
 
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.