Kaz Dağlarından Gelen Lezzet Ezine Peyniri


            Kaz dağının eteklerinde yer alan Ezine'deki muhteşem doğadan beslenen koyunların sütüyle üretilen bir peynir çeşididir. Farklı lezzeti bu bölgedeki bol oksijenden, yemyeşil doğasından kaynaklanmaktadır. Geleneksel salamura tekniği ile üretilir. Bu lezzet coğrafi işaret olarak tescillidir. Beslenme açısından önemlidir. Protein ihtiyacını karşılar, enerji verir. Sindirimi kolaylaştırır. Hafızayı güçlendirir. Bağışıklığı kuvvetlendirir. Yüksek oranda kalsiyum içerir. Dişler ve kemikler için yararlıdır.
 
 Özellikleri;
 
            En önemli özelliği belirli bir coğrafi bölgedeki koyunların sütüyle hazırlanıyor olmasıdır. Muhteşem lezzetini, bu bölgeden gelen aromasıyla ve geleneksel tarzda hazırlanışından almaktadır. Olgunlaşması için en az 8 ay hava almadan, serin bir yerde salamura şekliyle bekletilmektedir. Kremamsı, tuzlu-ekşi özel tadıyla aranılan Ezine koyun peyniri, aranılan bir lezzettir. Tüm bu özellikleri sayesinde en çok tercih edilen peynir çeşitleri arasında yer alır.
 
 Diğer Peynirlerden Nasıl Ayırt Edilir?
 
            Birçok yerde Ezine peyniri adı altında başka peynirler satılmaktadır. Fakat bunların birçoğu farklı peynirler olup, aynı isimle satılmaya çalışılmaktadır. Aynı isimle pazarlanan sahte peynirlerden ayırmak aslında kolaydır. Peynir satın alırken bir kaç noktaya dikkat edilirse, kendini belli eden özelliktedir. Görünüş özelliği olarak hafif sarımsı rengi ve küçük, sık gözenekleri diğer peynirlerden kolayca ayırt edilmesini sağlar. Kırık beyaz rengi kullanılan sütün yağından kaynaklanmaktadır. Koyun sütü kullanılması ile kolaylıkla ayırt edilebilir.
 
            En iyi Ezine peyniri yumuşak, orta sertlikte ve tam yağlıdır. Bıçakla kesildiği taktirde dağılma, kırılma olmaz. Ağızda kremamsı ve mayhoş bir lezzet bırakmalıdır. Pişmiş sütün lezzeti hissedilir. Lezzeti sayesinde diğer peynir çeşitleri arasında her zaman farklı bir yer edinmiştir.
 
            Kahvaltılarda kullanılabileceği gibi, mükemmel ve farklı lezzeti ile meze ve salatalarda da özellikle tercih edilmektedir. Atıştırmalık, meyve ile birlikte, ara öğün olarak da tercih edilebilir. Uzun süre dayanabilmesi için mutlaka ağzı kapalı şekilde, salamura suyu ile birlikte serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Buzdolabında bekletilmesi tercih edilir. Eğer salamura suyu olmadan satın alındıysa mutlaka hava alması önlenmeli ve buzdolabında korunmalıdır.
 Bir kez tadanların vazgeçemediği, kalitesiyle ve lezzetiyle tercih edilen son derece özel bir peynirdir.
 
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.