Kahvaltıların Sultanı Ezine Peyniri


            Çanakkale'nin Ezine ilçesinde üretilmekte olan tam yağlı peynire Ezine peyniri denilmektedir. Avrupa gibi sadece belli bir bölgede üretilen bu peynir ilçe adı ile markalaşmıştır.
 

 Ezine Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

 
            Kuzey Ege de üretilen Ezine peyniri o coğrafyanın hayvanlarından elde edilen sütten elde edilir. İnsanların çoğu Kaz dağlarından elde edilen sütlerle yapılan bu peyniri çok beğenmektedir. Çünkü kaz dağları bölgesine yağış sık olmaktadır. Zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Hayvanlar bölgede yedikleri yağlı ve aromalı otlar sayesinde leziz sütler sunmaktadır. Ezine peyniri inek ve keçi sütünden yapılabilmektedir. Ezine Keçi peyniri beyaz ve sarı renkte küçük gözenekleri olan türde bir peynirdir. İnsanın ağzında uzun süre tat bırakan kremsi bir özelliği bulunur.
 
            Çanakkale’de Ezine, Ayvacık ve Bayramiç bölgesindeki hayvanlardan üretilen Ezine peynirleri hayvan sütlerinin karışımı ile yapılmaktadır. İnek peynirinden de üretilebilmektedir. Ancak Asıl Ezine koyun peyniri içerisine belli oranda keçi sütü ilave edilerek elde edilir.
 

 Ezine Peynirinin Üretimi Ve Tüketimi

 
            Peynir üretiminde kullanılan süt dışında klasik peynirden çok bir farkı yoktur. 60 ile 70 derece arasında ısıtılan süt buzağıdan elde edilen maya ile mayalanmaktadır. Süt kesildiğinde biriken tortular süzülerek salamura edilir. Bu şekilde peynir haline getirilir. Ezine peynirinin asıl özelliği salamura aşamasından sonra tenekeler içerisine basılıp depolarda 1 yıl kadar bekletilmesi ile meydana gelir. Daha kısa süre bekletilen peynirler orjinal Ezine peyniri değildir en iyi Ezine peyniri en az 8 ile 12 ay arası beklemelidir.
            Ezine peyniri güçlü bir protein kaynağıdır. Zeka gelişimine katkı sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuda doğal bir enerji sağlar. Diş sağlığını korur. Çocuklarda boy uzamasına yardımcı olur. Ezine peyniri kahvaltılık olarak veya meze şeklinde en çok kullanılan peynirlerdendir. Klasik beyaz peynir gibi her yer de kullanılabilmektedir. Kavun ve karpuz eşliğinde meze olarak da tüketilebilmektedir. Ezine peyniri tüketenler mutlaka peyniri buzdolabında ve ağzı kapalı bir şekilde saklamalıdır. Eğer tekneden yeni çıkarılıp kullanılacak ise tuzunun arınması için önce yıkanmalıdır. Tek kalıplı ambalaj içinde olan peynirlerin yıkanmasına gerek yoktur.
 
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.