Kahvaltıların Nadide Ezine Peyniri

İçeriğindeki A vitamini ve kalsiyum, fosfor, çinko gibi mineraller sayesinde zengin protein kaynağı olan ezine peyniri kemik ve diş sağlığı açısından son derece faydalı bir gıdadır. Kahvaltının vazgeçilmezleri arasında yer alan yemek kültürümüzün önemli gıda ürünü peynirin birçok çeşidi bulunur. Bunlardan biri olan ezine peyniri koyun sütü, keçi sütü ve inek sütü karışımından üretilir. Ezine peyniri Ege Bölgesi ve adını aldığı Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretilmektedir.
 

En İyi Ezine Peyniri Nasıl Yapılır?

En iyi ezine peyniri üretimi için Kuzey ege bölgesinde yetişen koyun, keçi ve ineklerin bölgeye ait su kaynaklarıyla ve doğal bitki örtüsünü kullanarak beslenmesi ile eşsiz bir süt üretimi sağlanır. Koyun sütü (%45-%55), keçi sütü (en az %40), inek sütü (en fazla %15) karışımından üretilen süt 70 derecede pastörize edilip kıvama gelince mayalanır. Rengi beyaza çalan açık sarı renkte, orta sertlikte, az ve küçük gözenekleri ile tam yağlı en iyi ezine peyniri üretimi sağlanır.

Ezine Peyniri Çeşidi Keçi Ezine Peyniri

Zengin kalsiyum deposu ezine peyniri belli bir bölgede yetişen koyun, keçi ve inek sütünden üretilmesi ile kendine has bir özelliğe sahiptir. Birçok çeşidi bulunan ezine peynirinin, sadece keçi sütünden üretilen içlerinden en beyaz olan ezine keçi peyniri, baskın aroması, keçi sütünün kendine özgü tadı, koyun ezine peynirine göre daha az yağlı, inek ezine peynirine göre daha yağlı ve kıvamı yüksek olması nedeniyle farklılık gösterir. Ezine keçi peyniri bol miktarda A vitamini içerir.
 

 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.