İsmiyle Marka Olmayı Başaran Peynir Çeşidi: Ezine

            Çanakkale'ye bağlı Ezine ilçesiyle özdeşleşmiş olan ezine peyniri, Avrupa'da da ismiyle marka olmayı başarmıştır. Coğrafi işarete sahip gıda ürünleri arasında sayılan lezzet, Ege'nin bol oksijene sahip olan otlaklarında yetişen hayvanların sütüyle hazırlanır. Kaz Dağlarından gelen suyu içen, sadece bölgeye özel yağlı ve kendine has aroma içeren otlarla beslenen hayvanlar, peynire sahip olduğu lezzeti de verir.
 
 Ezine Peynirini Diğerlerinden Ayıran Özellikler
 
            Tam yağlı olarak üretilen peynirler, sarıya çalan beyaz renge sahiptir. Sertlik derecesi orta dereceli ve küçük gözeneklere sahip olan ezine koyun peyniri, kremaya benzeyen tadıyla ağızda uzun süreli bir etki bırakır. Çanakkale'ye bağlı Çan ilçesinin bir kısmı, Ayvacık, Bayramiç ve Ezine'nin de tamamında üretilen peynir türü, asıl olarak koyun peynirinin içine keçi ve inek peyniri karıştırılarak hazırlanır. Tüketici tercihleri göze alındığında sadece inek sütünden hazırlanan Ezine peyniri hazırlanması da zorunluluk halini almıştır.
 
            Bu peynirin hazırlık aşamasında karakeçi adı verilen keçi cinsinin ve dağlıç, sakız ve tahirova cinsi koyunların sütünden faydalanılır. Üretim aşamasında yaşanan proseste çok büyük farklılıklar göstermeyen Ezine peyniri hazırlıkları, bekleme süresine gösterilen önemle farkını net bir şekilde ortaya koyar. Yaklaşık 70 derece ısıtılan süt, mayalanır ve kesilmesi beklenir. Süzülen tortulardan salamura elde edilir ve tenekelere basılır. Maksimum 4 derecelik depolarda 1 yıl beklemesi gereken peynir, daha az dinlendirildiği zaman bu isimle anılamaz.
 
 Ezine Peyniri Sofralarda Nasıl Yer Bulur?
 
            En iyi ezine peyniri sofralara kahvaltı öğününde gelir. Meyhane peyniri olarak da tüketilen lezzet sofraya; Kars kaşarı, dil peyniri, çeçil ve gravyer ile birlikte getirilir. Beyaz peynir ihtiyacı olan her yerde büyük bir keyifle tüketilecek olan lezzet, yaz aylarında kavun veya karpuzla sofraların vazgeçilemez klasiğidir. Dolapta ve ağzı kapalı olarak tazeliğini muhafaza etme özelliği gösteren ürün, tuzunda arındırılmak için hafifçe yıkanmalıdır.
 
            Ticari ambalajlarda kolay taşınan ve herkesin aradığı lezzete kavuşmasını sağlayan online hizmet ayrıcalığıyla siz de ekran karşısında sipariş ettiğiniz peyniri kapınızdan teslim alabilirsiniz. Bir dilim peynire eşlik edecek siyah zeytin, söğüş domates ve salatalık, taze demlenmiş ince belli bir bardak çay ve simide kimse hayır diyemez.
 
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.