Ezine Peynirinin Lezzet Sırrı


            Kuzey Ege'nin bol oksijenli doğasında beslenen hayvanların sütünden lezzetiyle ve doğallığıyla fark yaratan peynirler üretilen bir şehir vardır. Çanakkale, Ezine ilçesinde üretilen ve son derece popüler olan bu peynir adeta kahvaltı sofralarının baş tacıdır.
 Ezine bölgesinde üretilen ve tüm Türkiye genelinde şöhrete sahip olan bu peynirin en büyük özelliği hayvanların beslendiği bitki çeşitliliğinin niteliğidir.
 

 Ezine Peyniri Nasıl Üretilir?

 
            Kaz Dağları'nın muhteşem doğası, Kuzey Ege'nin temiz ve nitelikli doğası buradaki hayvanları besin kaynağını teşkil etmektedir. Buralarda beslenen hayvanların sütleri son derece kaliteli ve aromatik özelliğe sahip olmakta ve bu sütlerden nefis ezine peyniri üretilmektedir.
 Ezine peynirinin üretilmesi için, saf süt, dana şirden mayası ve tuz yeterli olmaktadır. Ezine'de üretilen peynirlerin bu derece lezzetli olmasının sebebi de tam olarak budur. Katkısız ve tamamen doğal olmasıdır. Ezine yöresinden toplanan sütler, 65 derecede kaynatılıyor, 34 derecede mayalanıyor, 1 saat 45 dakika bekletilmesinin ardından süt kırılır bunun da 15 dakika sonrasında baskıya alınır.
 
            Salamurada bekleme süresi 1 gündür. Bundan sonra 2 gün boyunca da toplandığı tenekede tutulan peynirler tüketicilerin sofrasına ulaşmak için işte böyle meşakkatli bir çabayla üretiliyor.
 

 Ezine Peyniri Çeşitleri

 
            Peynirlerin çeşitleri olduğu gibi, Ezine'de üretilen peynirlerin de çeşitleri bulunmaktadır.
 Keçi sütünden yapılan peynirin çok daha değerli olduğu söylenmektedir. Bu ise, keçilerin özelliğinden kaynaklanmaktadır. Keçiler yerdeki besinleri yemez. Dallardaki yapraklarla beslenir. Söz konusu muhteşem ve temiz bir doğa olduğundan keçiler için uygun çevre şartlarına sahiptir. En iyi ezine peyniri olarak adlandırılabilir. %95 keçi sütü, %5 inek sütü karışımından son derece özel bir peynir elde edilmektedir.
 
            Koyun peynirleri de oldukça yaygındır. Koyun peyniri biraz ağır bulunabilir. Ancak ezine koyun peyniri işin ehli üreticiler tarafından makul ölçülerde inek sütüyle veya keçi sütüyle karıştırılması neticesinde harika bir lezzet ortaya çıkmaktadır.
 
            Günümüzde insanların gıdalara karşı güvensiz bir tavır geliştirdiklerini görmekteyiz. Yediklerinin, içtiklerinin hem güvenliği hem de tadından dolayı memnun olmayan kişilerin sayısı hiç de az değildir. Tam bu noktada Ezine'de üretilen peynirler tüketiciler için tam yağlı, doğal peynirler üretilmektedir.
 
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.