Ezine Peynirinin Hikayesi Nedir?

            Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı, beyaz peynirdir. Beyaz peynir kaliteli olmadığı zaman, kahvaltı sofrasının tadı kaçmaktadır. Peynir denince ülkemizde aklımıza ilk gelen, Ezine peyniridir. Bunun sebebi nedir ve neden Ezine peyniri diğer peynirlerden daha güzel ve lezzetlidir?
 
 Ezine Peynirinin Hikayesi
 
 Peynir yapımında, en önemli konu süttür. Ezine peynirinin hikayesi süt ile başlar. Her süt aynıdır diyemeyiz. Ezine koyun peyniri içerisinde bulunan süt, Çanakkale Kaz Dağları'nı içinde bulunduran, Çanakkale iline bağlı Ezine, Bayramiç, Ayvacık ilçelerindeki doğal bitkiler ve su kaynaklarından beslenen, koyun, keçi ve ineklerin sütüdür.
 
            Doğal oksijen kaynağı olan, Kaz Dağları bu bölgeye bol yağış getirmekte ve bu yağış bölgeye özgü olan güveyi otu, mercan köşk, tüylü nane, adaçayı, kekik, oğul otu, kekik gibi yüzlerce güzel kokulu bitkinin oluşmasını sağlamaktadır. Hayvanların tümü doğal yollardan beslenmektedirler. Bu bitkilere has aroma ve tat, hayvanların sütlerine de geçmekte ve sütün lezzetini artırmaktadır.
 
            Sütün lezzetli olmasında bir diğer faktörde, bu dağlarda beslenen hayvanların cinsleridir. "Hostein" adı ile bilinen kültür inekleri, "Sakız", "Sakız + Dağlıç", "Dağlıç", "Tahirova", adı ile bilinen koyun ırkları ve "Karakeçi" adı ile bilinen keçilerden elde edilen süt, zaten lezzetlidir. Bu iyi cins hayvanlar, böylesi mükemmel bir bitki örtüsünden beslendikleri zaman, verdikleri sütün lezzeti de olağan üstü olmaktadır. Ezine koyun peyniri, sütten imal edildiğinden, bu lezzet direkt olarak peynire geçmektedir. Koyun, inek ve keçi sütü mevsimine göre belirlenen oranlar ile birbirine karıştırılmaktadır.
 
 Ezine Peyniri ‘nin Özellikleri Nelerdir?
 
            En iyi Ezine Peyniri, kırılgan olmayan, orta sertlikte bulunan ve açık sarı renginde olandır. Yumuşak ve yarı sert peynir grubuna girer. Boyutları küçük olan, az sayıda gözeneği vardır. Tadı, kremamsı, pişmiş süt, ekşi, tatlımsı, tuzlu ve ransit karışımı bir lezzettedir. Ezine peynirinin lezzet tanımlama sözleri, keçimsi, tuzlu, ekşi, kremamsıdır.
 
            Peynirin yapımında "Starter" kültür kullanılmaz. Koyun, keçi ve inek karışımında üretilen süt, 30 dakika süresince, 67 derecede sterilize edilir, buzağıların midesinde bulunan şirden enzimi ile, 36 derecede mayalanır. Salamura olarak ise deniz tuzu kullanılır.
 
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.