Ezine Peynirini Diğerlerinden Ayıran Özellikler

Ezine peyniri doğallığını günümüze kadar korumuş tadı ve lezzetiyle sofraların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Ezine Çanakkale ‘ye bağlı bir ilçedir ve peynirler burada yapılmaktadır. Ezine peyniri tam yağlı bir peynirdir. Ezine peynirinin en büyük özelliği peynir yapımında kullanılan sütü sağlayan ineklerin belli bölgede yetiştirilmesidir.
 
 Ezine peynirinin diğer peynirlerden farkı nedir?
 
 Ezine peynirinin en büyük farklarından bazıları; tek bir bölgede yani Çanakkale’nin Ezine bölgesine yapılmasıdır. Peynir için elde edilen sütlerin tek bölgede otlatılan ineklerden sağlanmasıdır. Peynirin tam yağlı olması kuru olmamasıdır. ezine peyniri keçi sütünden ya da inek sütünden yapılmaktadır. Yapımında lezzet kattığına inanılan deniz tuzundan salamura su yapılarak içerisinde bekletilmektedir. Salamura suyunda bekletilen Ezine peyniri en az dokuz ay bu suda bekletilmesi gerekmektedir.
           
 Ezine peyniri nerelerden temin edilebilir?
 
 Günümüzde artık Ezine peyniri almak için Çanakkale’nin Ezine ilçesine kadar gitmeye gerek kalmadı. İnternet üzerinden yerli birçok firmanın Ezine peynirlerini almak mümkündür. En iyi ezine peyniri yöresinde yapılan ve yerli firmaların çıkardığı peynirdir. Peynirin özelliği tamamen yöresindeki otlatılan bölgeden gelmektedir.
           
 Peynirin özellikleri nelerdir?
 
 Kişinin isteğine göre hem yumuşak hem sert hem de orta sertlikte peynir çeşidi bulunmaktadır. Rengi diğer peynirlere göre biraz daha sarı gibidir. Bölgede yetiştirilen hayvanlar sadece yemle değil doğal otlamayla beslendikleri için sütleri aromalıdır. Özellikle kaz dağları bölgesinde bulunan aromalı otlar peynirin tadını bulmasında en etkili özelliktir.
 


  ÖZELLİKLER
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.