Ezine Peyniri Özellikleri Ve En İyi Ezine Peyniri


Ezine peyniri ülkenin en güzel illerinden biri olan Çanakkale'nin Ezine adlı ilçesinde üretimi yapılan, buraya mal olmuş bir beyaz peynir türüdür. Kaz dağlarının kuzey ve batı kesimlerinde doğal bitki örtüsünde dolaşan ve bu bitki örtüsüyle beslenen keçi, koyun ve ineklerin sütünden en iyi ezine peyniri elde edilmektedir. Tam yağlı bir peynir türü olan ezine peyniri salamura yapılarak beyaz peynir standardı kazandırılan bir peynirdir.
 

 Ezine Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

 
 İnek, keçi ve koyun sütlerinden mevsimine göre belirli oranlarda katılarak elde edilen bu peynir türü beyaza yakın açık sarı rengindedir. Yapısal olarak orta sertlikte yani yarı sert ya da yumuşaktır, kırılganlık özelliği yoktur. Tadı tuzdaki tepkime oranına göre hafif tuzlu, tatlımsı ya da ekşi olabilmekle birlikte üzerinde hafif miktarda gözenek benzeri şekiller bulundurur.
 

 Ezine Peynirinin Diğer Peynirlerden Farkı Nedir?

 
 Bu peynir türünün diğer peynirlerden en önemli farkı içerisinde mevsimsel olarak değişebilecek oranlarda üç farklı hayvanın sütünü de barındırıyor olmasıdır. Kaz dağlarındaki bitki örtüsü ve iklim de peynirin tadında önemli rol oynamakta ve ortaya farklı bir tat çıkmasını sağlamaktadır. Havanın bol yağışlı olması bitki çeşitliliğine etki etmekte, bu bitki çeşitliliği ise hayvanların bu çeşitlilikten faydalanarak bir çok farklı bitkilerle beslenmesi dolayısıyla süte de yansımaktadır. Bu doğrultuda beslenen hayvanlar süte bir çok aroma vererek peynire kendine özgü bir tat ve lezzet katmaktadır.
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.