Ezine Peyniri Nedir, Nasıl Ve Nerede Üretilir ve Çeşitleri Nelerdir?


Salamurada olgunlaştırılan ve tam yağlı olan bu peynir sadece belirli bölgelerde üretilmektedir. Kaz Dağları bölgesinde olan Çanakkale ili Ezine, Bayramiç, Ayvacık ve bazı köylerinde üretimi yapılmaktadır. Coğrafi şekilde üretilen bu peynire Ezine adı verilmiştir. Fakat yinede pek çok peynir üreticisi bu peynire Ezine adını vermemektedir.
 

 Ezine peyniri

diğer peynirlerden ayıran en önemli özellik, üretiminde kullanılan sütün sadece belirli bir yöreden sağlanmasıdır. Üretildiği coğrafyada beslenen ve yetiştirilen, bu bölgenin suyundan ve bitki örtüsünden beslenen keçi, koyun ve inek sütlerinin karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Bu sütler mevsimine göre ve belli oranlarda karıştırılıyorlar.  
 Sadece spesifik bir bölgede üretilen Ezine peynirleri arasından en iyi ezine peyniri severlerin beğenilerine göre değişmektedir.
 

 Ezine Peyniri Çeşitleri

 
 Ülke çapında çok büyük bir üne sahip olan bu peynirler inek, koyun ve keçi olmak üzere 3 farklı çeşitte üretilmektedir.
 
 En çok inek sütünde yapılan peynirler bilindiğinden bu kendine has aromaya sahip olan Ezine inek peyniri, tüketicilerinin beğenilerine sunulmaktadır.
 Daha ağır bir lezzete sahip olduğundan farklı bir damak tadı ister koyun peyniri. Kahvaltı masalarının vazgeçilmezlerinden olan Ezine koyun peynirinin hem sert, hem de yumuşak olanı bulunmaktadır.
 
 Ezine keçi peynirleri, ülkemizin bakir kalmış bol oksijenli bölgelerinden beslenen keçilerin sütünden elde edilirler. Bu peynirin minik gözeneklere sahip olması ve tadına doyulmaz bir lezzete sahiptir.
 
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.