Ezine Peyniri Neden Özeldir?


            Peynir dünya genelinde çok fazla çeşide sahip bir üründür. Türkiye'de de çok fazla peynir çeşitleri mevcuttur. Bunlardan çok fazla bilinen ve tercih edilen peynirlerden biri, ezine peyniri olarak öne çıkmaktadır. Bu peynirin adı, üretildiği Çanakkale'nin Ezine ilçesinden gelmektedir. Avrupa'da dünyaca ünlü peynirler gibi, Ezine'de bu tam yağlı beyaz peynirin üretildiği lokal bir alandır. Ezine ilçesi ile peynir öylesine özdeşleşmiştir ki Ezine denince akla hemen peynirin gelmesi bu peynirin marka olması bakımından son derece anlamlıdır. Ezine'de üretilen peynirin adı dışında bazı başka özellikleri de vardır.
 

 Ezine Peyniri Neden Özeldir?

 
            Kuzey Ege ve civardaki, bol oksijenli ortamlardan elde edilen peynir son derece lezzetli olmaktadır. Bol oksijenli ortamlarda yaşayan ve otlayan hayvanların sütlerinden son derece leziz peynirler üretilmektedir. Bu peynirlerin bu derece lezzetli olmasının sebebini en fazla hayvanların otlandığı alanlardaki oksijenin fazla olmasına bağlamak mantıklıdır. Ülkemizde ne yazık ki bakir kalmış çok az yerden biri olan Kaz Dağları, Ezine peynirlerine doğallık, sağlık ve eşsiz bir tat katmakta ve aynı zamanda tüketicilerin güvenle bu peyniri yemelerine olanak tanımaktadır. Bilindiği gibi hayvanın otladığı otların cinsi sütüne yansımaktadır. Kaz Dağları ve Kuzey Ege bölgesinin aromalı otlarıyla beslenen hayvanların sütlerinden elde edilen peynirler, oldukça lezzet kazanmaktadır.
 
            Görüldüğü gibi, lokal bir üretime sahip olan bu peynirler arasından en iyi ezine peyniri tüketicinin beğenesine göre değişmektedir.
 

 Ezine Peyniri Çeşitleri Nelerdir?

 
            Çanakkale, Ezine bölgesinde üretilen ve ülke çapında çok büyük bir şöhrete sahip olan peynirler inek peyniri, keçi peyniri ve koyun peyniri olarak ayrılmaktadır. Sıklıkla inek sütünden yapılan peynirler bilinir. Çünkü halkın inek peynirini daha fazla tercih ettiği kesindir. Bu nedenle yağlı ve kendisine has aroması olan inek peynirleri tüketicinin beğenisine sunulur.
 
            Koyun peyniri ayrı bir damak tadı gerektirir. Biraz daha ağır bir lezzeti vardır. Koyun peynirlerinin hem yumuşak, hem de sert türleri mevcuttur. Ezine koyun peyniri kahvaltı masasının baş köşesindeki yerini almaktadırlar.
 
            Kaz dağlarının muhteşem florasında beslenen keçilerin sütünden elde edilen keçi peynirleri tadına doyulmaz lezzete sahiptir.
 
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.