Ezine Peyniri

Adını Kaz Dağları'nın eteklerinde yer alan Çanakkale'nin Ezine ilçesinden almaktadır. Kaz Dağları'nın eşsiz doğası ve orada yetişen endemik bitkileri yiyerek otlayan keçi, inek ve koyunlardan elde edilen süt ile yapılan Ezine peyniri tam yağlı bir peynirdir ve farklı bir tat ve aromaya sahiptir. Kullanılan süte göre aynı üretim aşamaları takip edilmesine rağmen kullanılan süte göre satışa sunulmadan önce peynirin dinlendirilme süreleri farklılık göstermektedir. Örneğin; inek sütüyle yapılan Ezine peyniri en 8 ay dinlendirilirken, keçi sütüyle yapılan ise minimum 12 ay dinlendirilir. Kişilerin damak tadına göre hangi sütten yapılan Ezine peynirinin en iyi Ezine peyniri olduğu değişkenlik göstermektedir.


Keçi Ezine Peyniri

Kaz Dağları'nın eteklerinde otlayarak beslenen keçilerin sütünün sağılmasıyla Ezine peynirinin yapım aşamaları başlamış olur. Sağılan bu süt 65 C'de kaynatılır ve ardından soğumaya bırakılır. Sütün sıcaklığı 34 C'ye geldiğinde ise mayalama işlemi başlatılır ve 1 saat 45 dakikalık sürenin sonunda mayalama işlemi sona erer. Ardından, süt kırılır ve 15 dakika dinlendirilir. Önce baskıya alınan peynir daha sonra ise salamurada bir gün bekletilmesinin ardından 2 gün tenekede dinlendilirmek üzere tenekelere alınır. Dinlendirme işleminin ardından ise, tenekelerin ağzı kapatılarak soğuk hava deposuna konulurlar ve en az 12 ay boyunca soğuk hava deposunda tutularak keçi Ezine peyniri olgunlaştırılır ve vakumlu paketleme yapılarak satışa sunulur.
 

Ezine Peyniri Neden Çok Kıymetli?

Yaklaşık 100 gr da 18,9 gram protein barındıran kemiklerin gelişimi ve sağlığı için yoğun vitamin barındıran ezine peyniri sırf bu faydası nedeni ile özellikle, hamilelik döneminde, çocukların kemik gelişiminde, kemik erimesi yaşayanlarda ve diyet yapanlarda çok fazla tercih edilmektedir. Ezine peyniri Kaz dağlarının kuzey ve batı kesimlerinde bulunan Ezine, Bayramiç, Ayvalık ilçelerindeki doğal bitki örtüsü ve su kaynaklarıyla beslenen koyun, keçi ve ineklerin sütünün karışımından üretilmektedir. Sadece bu bölgede üretilmesiyle kendine özgü tadı ile peynir tutkunlarının en çok tercih ettiği ezine peyniri yöreselliği ve tek olması nedeniyle Türk Patent Enstitüsü tarafından korunmaktadır.
 

Ezine Peyniri Farkı Nedir?

Çanakkale’nin gururu ezine peyniri ile diğer peynirler arasındaki en büyük fark sütünün yörede yetişen otları yiyen koyun, keçi ve inekten üretilmesidir. En iyi ezine peyniri yapımı için önemli bir kıstas olan bu duruma ilave olarak karışımın kıvamına da dikkat edilmektedir. Örneğin karışıma %40 oranında keçi sütü, %45 koyun sütü, %15 civarı da inek sütü ilave etmek ideal olacak ve en iyi ezine peyniri üretimi gerçekleştirilecektir.
 

Gurmelerin Favorisi Ezine Keçi Peyniri

Ezine keçi peyniri, keçi sütüne aşinalar tarafından lezzetli ve kendine has özelliği nedeniyle özellikle kahvaltıda, ara öğünlerde, domates ve salatalık gibi yiyeceklerin yanında çokça tercih edilmektedir. Eriyen özelliği ile ezine keçi peyniri ile harika lezzetli poğaçalar, börekler yapılmaktadır. Ayrıca zengin kalsiyum içeriği ile diyet yapanlar salatalarda bolca kullanmaktadır.

Yükseloğulları Ezine Peyniri

Dokusu, kıvamı ve ağızda bıraktığı tat ile fark yaratan Ezine peyniri, peynir tutkunlarının gözdesi ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Ezine peyniri, benzersiz aromasını, Çanakkale bölgesinde ve Kaz Dağları'nda doğal otlarla beslenen hayvanlardan elde edilen sütlerden alır. Salamurada olgunlaştırma metoduyla 6 ila 9 ay bekletilmesi de Ezine peynirine kendine özgü lezzetini verir. Tamamen doğal yollarla üretilen Ezine peyniri aynı kalitesini yüzyıllardır korumuştur.
 

Ezine Peyniri Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Ayırt Edilir?

Ezine peyniri inek, koyun ve keçi sütünden üretilmekte, mevsimine ve hayvanların verdiği süt miktarına bağlı olarak bu sütlerin karışımı da kullanılabilmektedir. Ezine Koyun Peyniri, koyun sütünün en yağlı süt olması dolayısıyla içlerinde en yağlı olandır. Yağ oranının yüksek olması sebebiyle rengi biraz daha sarımsıdır ve koyun sütünün koku ve aromasını taşır. İnek sütünden üretilen Ezine inek peyniri, yağ oranı en düşük olandır. Daha beyaz rengi ile ayırt edilebilmektedir. Keçi Ezine peyniri ise yağ oranı orta seviyede olan, diğerlerine göre rengi en beyaz olan peynirdir. Keçi sütünün tadını ve aromasını taşır. Keçi sütü tüketmeyi tercih edilen kişiler tarafından daha çok tercih edilir. Firmamız tarafından üretilen ezine peynirlerinin büyük çoğunluğu keçi sütünden elde edilmektedir. Büyük gözenekli yapısı ve ağızda bıraktığı aroması ile peynirlerimiz vazgeçilmesiniz olacak.
 

Ezine Peyniri Nereden Alınır?

Ezine peyniri elbette kendi yöresi olan Çanakkale Ezine’den alınır. Eğer Ezine’ye yolunuz düşerse peynir almayı unutmayın. Ezine’ye gitme şansınız yoksa, Türkiye’nin en çok tercih edilen ve en iyi Ezine peyniri markasını almak için web sitemiz üzerinden sipariş oluşturarak bu eşsiz lezzetin tadına varabilirsiniz. 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.