Ezine Peyniri

            Peynir kahvaltının vazgeçilmezleri arasındadır ve protein ihtiyacımızı karşılayan en önemli besinlerden biridir. Peynirin birçok çeşidi vardır ve her birinin tek bir ortak özelliği vardır. İnsan vücuduna olan sayısız yararları. Her peynir çeşidi farklı emek ve uğraşlar ile yapılır. Özel bir emek ve lezzet ile yapılan ezine peyniri de peynir denildiğinde ilk akala gelen peynir türlerindendir ve oldukça doyumsuz lezzetlerdendir.
 

 Ezine Peynirinin Özellikleri

 
            Adının Çanakkale'nin Ezine ilçesinden alan Kuzey Ege'nin bol oksijenli dağlarında yetişen koyunlarının sütünden elde edilen bir peynir türüdür. Sarıya dönük beyazımsı renkte ve tam yağlı, orta sertlikte bir peynirdir. Ağızda eriyerek uzun süreli lezzetli bir tat bırakır. Herkesin damak tadına uygun olan ezine koyun peyniri yiyenlerin asla bırakamayacağı bir lezzettir.
 

 Ezine Peyniri Nasıl Üretilir?

 
            Ezine peyniri koyun sütünden elde edilir. Koyun sütünün içerisine az miktarda inek ve keçi sütü de eklenerek en iyi ezine peyniri yapılır. Ezine peyniri için özel olarak Tahirova, dağlıç ve sakız cinsi koyunların sütü ve karakeçi cinsi keçinin sütleri kullanılarak yapılır.
 
            Ezine peynirini mayalamak için sütler 60 ile 70 derece ısıtılarak buzağı şirdeninden elde edilen maya kullanılır. Sütün kesilmesinin ardından süzülerek salamura edilip, peynir haline getirilir. Ezine peynirini asıl özel kılan salamura edildikten sonra tenekelere basılarak 2 ile 4 derece arasında depolarda 8 ile 12 ay boyunca bekletilmesidir.
 

 Ezine Peyniri Nasıl Tüketilir?

 
            Ezine peynirini istenilen şekilde tüketilebilir. Sabah kahvaltısında ya da kavun ve karpuzun yanında, dilerseniz de meze şeklinde tüketebilirsiniz. Ezine peynirini saklama şekli oldukça önemlidir. Mutlaka ağzı kapalı bir şekilde buzdolabının üst rafında saklamalısınız. Ezine peynirini direk olarak tenekesinden çıkartırsanız salamura tuzundan arındırmak için mutlaka yıkayarak tüketmelisiniz.
 

 Ezine Peynirinin Faydaları Nelerdir?

 
            En büyük faydalarından biri güçlü bir protein deposu olmasıdır. İçinde bulundurduğu aminoasitler sayesinde çocukların zeka gelişiminde büyük rol oynar ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bağırsaklarda oluşan zararlı mikroorganizmaları yok eder ve oluşumunu engeller. Ayrıca saç dökülmelerini engelleyerek saçların uzamasına yardımcı olur. Görme zayıflığını azaltır ve dikkat kaybını önler.
 
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.