Ezine Peyniri Hangi Hayvanın Sütünden Yapılıyor?

Ezine peyniri Türkiye’nin en çok sevilen peynir türleri arasında yer alıyor. Bu peynire adını veren Ezine Çanakkale’nin bir ilçesidir. Bu yöreye has bir lezzet olarak ortaya çıkmasının yanında özel lezzeti ile tüm ülke tarafından da seviliyor. Kahvaltıların vazgeçilmesi olan bu peynir aynı zamanda makarnalara ve böreklere de özel bir tat veriyor.
Peynire tadını veren ise sütünden yararlanılan inek, koyun ve keçilerin Kaz dağlarının belli bölgelerinde yetişen otlar ile beslenmeleridir. Bundan dolayı Ezine peynirinin her yörede üretilmesi mümkün değildir. Tam yağlı olarak üretilir ve doğal yöntemlerle salamura edilerek elde edilir. Peynirin farkı sütünün kullanıldığı hayvanların yedikleri özel Kaz Dağı otlarıdır.

Ezine Peyniri Çeşitleri Nelerdir?

Ezine peyniri bir tek tür gibi görünmekle birlikte sütünden faydalanılan hayvanın adına göre türlere ayrılmaktadır. İnek, koyun ve keçi sütünün lezzetinde oluşan farklılıklar peynirde de ortaya çıkıyor. Beyaza çok yakın hafif sarı ve gözenekli olan peynir orta setliğe sahiptir. Bunun yanında gördüğü ilgi sayesinde peynirin sert ve daha yumuşak türlerinin de üretildiği görülüyor. Yükseloğulları Süt ve Süt Ürünleri  firmamız ülkemizin en kaliteli Ezine peynirini üretmektedir. Ezine peyniri tüketirken şu çeşitleri arasından seçimlerinizi yapabilirsiniz.
  • İnek sütünden Ezine peyniri
  • Koyun sütünden Ezine peyniri
  • Keçi sütünden Ezine peyniri

Ezine Peyniri Nasıl Saklanır?

Ezine peyniri doğru şekilde muhafaza edildiğinde dayanıklı olması ile dikkatleri çekiyor. Yükseloğulları firmamızın peynirleri özel ambalajlarında olacak şekilde buzdolabında saklanabiliyor. Açık şekilde peyniri aldığınızda ise saklama kabında hava almayacak şekilde buzdolabında saklayabiliyorsunuz. Kaliteli ve damak tadınıza hitap eden peyniri almak için mutlaka kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.
Ezine peyniri yağlı sütten yapıldığından oldukça besleyicidir. Sütün yağı ve özü alınmadan üretilir. Bu sayede yüksek oranda protein içerir. Çocukların gelişim sürecinde yetişkinlerin ise kemik ve diş sağlıkları için mutlaka tüketmeleri gereken besinler arasında yer alıyor. Sağlığa pek çok faydasını olan peyniri firmamızdan sipariş vererek alabilirsiniz. Bu şekilde gerçek Ezine peynirini kahvaltılarınızda, börek ve makarnalarınızda gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.