Ezine Koyun Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

 
            Kahvaltıların vazgeçilmezi süt ve süt ürünleridir. Özellikle peynir, sabah kahvaltılarının popüler yiyeceğidir. Adını Çanakkale Bölgesi'nin Ezine ilçesinden alan Ezine peyniri en sevilen peynir türleri arasında yer almaktadır. Tam yağlı bir peynir çeşidi olan bu peynirin adeta Ezine ilçesinin markası olduğunu söylemek mümkündür. Avrupa’da da olduğu gibi bu peynir, sadece belirli bir bölgede üretilmektedir. Coğrafi olarak bir bölgeye ait olan peynir çeşitlerindendir. Ezine ve çevresinde üretilen peynir, tadı bakımından son derece güzeldir. Koyun, inek ve keçi olmak üzere üç farklı tür sütün karıştırılmasıyla elde edilebilmektedir. Kuzey Ege'de yetiştirilen hayvanlardan elde edilen peynirin lezzeti çoğu insanı kendisine hayran bıraktırmaktadır. Ezine peynirine olan ilgi artmaktadır.
 

 Ezine Peyniri Nasıl Üretilir?

 
            Mevsimine göre toplanan inek, koyun ve keçi sütlerinin belirli bir oranda karıştırılarak üretilen Ezine peynirinin rengi beyaza dönüktür. Açık sarı tonlarında üretilen peynir, yumuşak ya da orta sertliktedir. Kaz Dağları'nda bol oksijenle beslenen hayvanlar, doğal bir lezzetin ortaya çıkmasında büyük rol oynamaktadır. Uygulanan işlem sonrasında pişmiş süt aromasına sahip olmaktadır. Sütün yağından kaynaklanan kremamsı bir tat oluşmaktadır. Pek çok aşamadan geçen peynir, sofralarımıza kadar gelmektedir. Üretim aşamasında kullanılan malzemeler, üretim bölgesinde belirtilen yerlerde gerçekleştirildiği için en iyi Ezine peyniri ortaya çıkmaktadır. Çünkü gerek bitki örtüsü olsun, gerekse iklimi olsun Kaz Dağları'ndan bir etkilenme söz konusudur. Bol oksijenin bulunduğu bölgede üretim de kaliteli bir şekilde yapılabilmektedir. Peynirin yapım aşamasında kullanılan sütün tadı, ürünün çok daha lezzetli olmasını sağlamaktadır.
 

 Ezine Peyniri Neden Tercih Edilir?

 
            Ezine peynirinin tercih edilmesindeki en önemli etken, tam yağlı ve lezzetli olmasıdır. Koyun sütünün kullanıldığı Ezine koyun peyniri doğal beslenen hayvanların sütünden elde edilmektedir. Bu bakımdan tadı da son derece güzel olmaktadır. Koyun peyniri sevmeyenler, keçi ya da inek peyniri türlerini de tercih edebilmektedir. Küçük gözenekli bir peynir olmasının yanı sıra, üç ayrı çeşidinden istenileni satın alınabilir. Damak zevkinize göre peyniri satın alarak, tüketebilirsiniz. Doğal ve güzel lezzetli peynir arayanlar Ezine peynir türlerini tercih edebilir.
 
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.