Ezine Peyniri  Ev Yapımı :


Öncelikle peynir yapımı zor bir iş değildir.
 
Gerekli malzemeler:
 
8kg inek sütü , 2kg koyun sütü
 
Sıvı termometresi
 
Maya
 
Şırınga
 
Tül bez -  süzgeç
 
500gr tuz - 10litre su(hazır su)
 
sütün kalitesi ( bozulmuş sütler ve kalitesiz sütler için ,süt kesilmesi  yasanabilir. bu durumda 5 lt yarım çay kaşığı karbonat atıp devam ediniz.)
 
mayanın tarihi ; maya tarihi önemi süte eklenen maya miktarını artırır, yapılmadığı takdirde teleme oluşmaz.
 
Şimdi en başta benim tavsiyem 8 kg inek sütü 2 kg koyun sütü emin olun kokusu olmadığı gibi lezzette muhteşem bir değişim olacaktır.
 
sütümüzü  büyük bir tencereye dökmeden önce süzgeçten geçirelim.
 
Tencerenin kapağını kapatmayın , süt biraz buharlaşsın .
 
Daha sonra sıcaklık 63-67 'C kadar kaynatıyoruz.
 

Kaynadıktan sonra sıcaklık 36-35 'C ye gelince mayamızı(mayamız miktarı kuvvetine göre değişir.) bulunan maynın üzerindekimiktarı uygulayın ve mayamızı karıştırarak ilave ediyoruz bira yandan maya ilave ederken diger taraftan karıştırma işlemi yapmamız mayanın eşit dağılmasından kaynaklıdır .
 
Dikkat edin çok fazla da dalgalandırmayın. sonra mayanız tutmaz maya eklendikten ve karıştırıldıktan sonra tencereniz içinde ki süt durgun olsun . öyle olsun ki daha rahat maya tutsun .
 
Bekliyoruz ne zamana kadar ? Ortalama 2 saat diyelim .
 

Ezine peynirinin olduğu Nasıl anlaşılır ?

 
Bıçakla tencerenizin içindeki mayalanmış sütü kenarından kesin ve hafifçe ortasındaki çıkan su berraksa onu bıçakla parçalayın vetüm tenceredeki su-peynir kırıklarını  tül ve süzgüden olsunda alanda suyunu süzün .
 
Şimdi kalan kısım peynir . :)
 
Devam ediyoruz süzgüde kalan peynirleri tül bezin bağlıyoruz .Nasıl bağlıyoruz sağ sol ön arka kısımlar bir araya gelerek bir dügüm atıyoruz burada dikkat edilmesi gereken peynirin tül bezin dışına  çıkmasını önlemek. Bağlı bezi üzerine evde ağır taş mermer veya su şişesi ile ağırlık yapıyoruz .ağırlık yapma amacımız içinde kalan peynir suyunu süzmek .
 
Süzgeçin altına bir tencerede koyulabilir. süzgeçin İçinde bulunan tül bezin suyunu tencerede toplayabilirsiniz .
 
Baskı 2 saat sürsün.
 
Sonrasında ayrı bir yerde  10 litre suya( su hazır su olmalı ) 500gr tuz ilave edin su içerisinden tuz çözünene kadar karıştırın. Az tuzlu isteyenler bunu azaltabilir. Oluşan suyun  içerisine peynirimizi bırakalım . 12 saat sonra peynirlerimiz oldu istege göre 3 ay bekletin , 
taze tüketmeyin.  

Ezine Peyniri Siparişiniz için Tıklayınız.

 

 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.