Doğal Besin Kaynağı Ezine Peyniri


Doğal yollarla ve geleneksel yöntemlerle üretildiği ve sadece bir bölgenin sütleriyle yapıldığı için ezine peyniri peynirler arasında farklı bir öneme sahiptir.
 
 İlk olarak Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretilmeye başlandığı için o yörenin ismini almıştır. İsim patenti de alınarak dünyaca tanınan bir marka haline gelmiştir. Peynirin üretimi; Ezine, Bayramiç, Ayvacık ilçelerinin tamamı, Çan ve Merkez ilçeye bağlı bazı köyleri kapsayan yörede yapılıyor.
 

 Ezine Peynirinin Üretim Yöntemi

 
 Bölgede otlanan keçi, koyun ve ineklerin sütleri toplanarak belirli oranlarda karıştırılıyor. Peynirin mayalanmasında Laktik Asit Bakterileri (starter kültür) kullanılmıyor. Karışım süt 670 derecede 30 dakika pastörize ediliyor. Pıhtı oluşumunu sağlamak için buzağıların midelerinden elde edilen şirden enzimiyle 32-340 derece arasında mayalanıyor.
 
 Pıhtı kitlesi peyniraltı suyunun ayrılması için kesiliyor. Özel peynir kalıplarına konup, süzme işlemini hızlandırmak amacıyla baskı uygulanıyor. Oluşan teleme, kalıplar halinde kesildikten sonra deniz tuzu kullanılarak hazırlanan salamurada bekletiliyor.
 

 En İyi Ezine Peyniri Üretim Aşaması

 Salamuradan çıkarılan peynir kalıpları, tenekelere tek sıra halinde dizilerek üzerlerine kuru tuz serpiliyor. 10-12 saat süreyle dinlenmeye bırakılıyor. Dinlenme sonucunda ortaya çıkan sular boşaltılarak tekrar salamura ilave edilir. Tenekeler kapatılarak hava almayacak şekilde lehimlenir.
 
 Peynirin istenen karakteristik özelliği kazanması ve en iyi ezine peyniri oluşması için peynir tenekeleri 2-40 derece aralığındaki soğuk hava depolarında en az 8 ay süreyle bekletilir.
 Böylece sofralarınızda güvenle ve sağlıklı bir şekilde tüketeceğiniz peynir haline geliyor.
 
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.