Çanakkale İlinden Gelen Lezzet Ezine Peyniri


            Çanakkale dendiği zaman ilk akla gelen Ezine yöresidir. Ezine yöresi coğrafi yapısı ve iklimi sayesinde çok verimli topraklara sahiptir. Yöre halkının çoğu hayvancılıkla uğraştığı için süt ürünleri üretiminde oldukça başarılıdırlar. En meşhuru ise Ezine peyniridir. Ezine peynirinin kendine has bir tadı vardır. Çanakkale bölgesi Ezine ilçesinde üretilen ve bu beyaz peynir tam yağlı olduğundan adına ezine peyniri denmektedir.
 

Ezine Peyniri Tarifi

 
            Kuzey Egede yetişen hayvanlar sayesinde onların sütü ile elde edilmektedir. Kaz dağlarında elde edilen süt sayesinde peyniri daha lezzetli hale getirmiştir. Bölgede bulunan yağlı ve aromalı otlar sayesinde hayvanların sütleri daha lezzetli olur, buda peynirin daha çok tüketilmesini sağlar. En iyi ezine peyniri koyun peynirinin içine bir miktar keçi ve bir miktar inek sütü katılmasıyla elde edilir. Yalnızca Dağlıç ve Tahirova cinsi koyunlar ile Karakeçi cinsi keçilerin sütü kullanılmaktadır. Ezine peyniri yerken sütün bileşiminde bulunan süt yağından kaynaklanan ağızda kremamsı bir lezzet bırakırken, ve aromaya uygulanan ısıl işlemden dolayı pişmiş süt tadı vermektedir.
 
            Ezine peynirinin asıl özelliği salamura edildikten sonra tenekelere basılarak 2- 4 derece arası depolarda 8- 12 ay arası dinlendirilerek yapılmasıdır. Ezine koyun peyniri alırken dikkat etmemiz gereken puf noktalar bulunmaktadır. Ezine peynirinde hafif ekşimsi bir tat olmalıdır. Orta sertlikte veya sert olmalı bıçağa az miktarda yapışmalıdır. İçerisinde ne kadar süt varsa o kadar ağır olan peynir ortalama 750- 850 gram ağırlığında gelmeli ve rengi kırık beyaza yakın olmalıdır. Ezine peynirinin % 80 inek sütü % 20 ise koyun sütünden oluşmaktadır. Az sayıda ve küçük çaplı gözenekler bulunmalıdır.
 

 Protein İhtiyacını Karşılayan En Güçlü Gıda Ezine Peyniri

 
            Ezine peyniri vücudun protein ihtiyacını karşılayan en güçlü gıdalardandır. Bağırsak sisteminin güçlendirerek, vücuda enerji verir. Hem kolestrol oranının düşük olması hem de transyağ asidi içermediği için sağlıklı gıdaların başında gelir. Kalsiyum kaynağı olması nedeniyle kadınlarda kemik erimesini önler. Diş sağlığına iyi geldiği gibi saçları kuvvetlendirerek dökülmesini de engeller. Hafızayı güçlendirir, çocuklarda boy uzamasına yardımcı olur. Süt ürünlerine hassasiyeti olan kişilerin bile rahatlıkla tüketebileceği süt ürünlerindendir.
 
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.