ÇANAKKALE EZİNE PEYNİRİ

 
            Yemekleri ve doğal ürünleriyle ünlü şehrimiz Çanakkale'nin Ezine ilçesinde üretilmekte olan Ezine peyniri çok eski bir tarihe ve yüksek bir kaliteye sahiptir. Bu peynirin en önemli özelliği yağ oranının oldukça fazla olup, tuz oranının ise az olmasıdır. Bu durum bu peynirin tadına tat katıyor. Lezzetine doyulmaz bu geleneksel peyniri pek çok marka ve kişi tarafından kullanılmaktadır. Çünkü üretilen her peynire Ezine peyniri adı verilerek durum basitleştiriliyor. Ancak gerçekte bu peynir her markadan alınmamalıdır ve doğru tarama yapılarak kaliteli bir firma tercih edilmelidir. Bu konuda Yüksekoğulları tavsiye edilebilir kaliteli markalardan biri olarak kabul görüyor.

EZİNE PEYNİRİ ÖZELLİKLERİ
 
            Ezine'nin oksijeni bol havası, otları ve güzel suyundan beslenen hayvanlar oldukça verimli ve bol yağlı süt vermektedirler. Bu sütlerden yapılan peynir hakiki en iyi Ezine peyniri olarak kabul görmektedir. Üretilen peynirin özelliklerimden biri renginin kırık beyazdan daha koyu sarıya dönük olmasıdır. Delikli, yuvarlak kalıpta yapılan bir peynir çeşididir. Krema gibidir ve ekmeğe sürülerek de tüketilebilir bir özelliği vardır. Kesinlikle dağılmaz.
 
EZİNE PEYNİRİ NASIL YAPILIR?
 
            Çanakkale'nin Ezine ilçesinde üretilmekle birlikte, Ayvacık ve Bayramiç ilçelerinde de üretilir. Süt 60 derecede ısıtılarak buzağıdan maya alınır ve mayalama işlemi gerçekleştirilir. Süt ısıtıldıkça kesilmeye başlayacaktır. Kesilme oldukça da hafif yoğurt görünümü elde etme aşamasına geçer. Bu aşamaya geçildiği anda tortu kısmı süzülür. Bu aşamadan sonra salamura etme aşamasına geçilir. Bu aşamada süt yavaş yavaş peynire dönüşmeye başlar. Bu aşamada sütün ne kadar yağlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Daha sonra ise büyük yuvarlak tenekelere basılır. Saklama süresi uzundur. 1 yıl kadar saklandıktan sonra tüketilmelidir. Çünkü bu süreden daha kısa sürede dinlendirip bir an önce kar elde etme aşamasına geçmek isteyenler gerçek Ezine peyniri üretimi yapmış sayılmazlar.
 
            Bu peynirin en önemli özelliği bol yağlı oluşu, diğeri ise fermantasyon sürecidir. Gerçekte inek sütünden yapılan bu peynir çeşidi aynı zamanda koyun sütüne az da keçi sütü katılarak da yapılabilmektedir. İnek sütüyle yapılan Ezine peyniri ile Ezine koyun peyniri arasında çok fark bulunmaz. Önemli olan sütte bulunan yağ oranıdır. Ayrıca bu peynir tüketilirken salamura tenekesinden çıkarılıp iyice yıkanmasında fayda var.
 

 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.