Bir Türkiye Markası Yükseloğullari Ezine Peyniri


Ezine peyniri tam yağlı, salamurada olgunlaştırılan peynir grubundan olan bir peynir çeşididir. Peynirin bir dünya markası haline gelmesini ve çok sevilmesini sağlayan en büyük özelliği belli bir yörenin sütleri ve yöntemi kullanılmasıdır.
 

 Niçin Ezine Peyniri Deniliyor?

 
 Ağırlıklı olarak Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretildiği ve tescil adını aldığı için ezine peyniri adıyla anılıyor. Günümüzde Çanakkale’nin Ezine, Bayramiç, Ayvacık ilçelerinin tamamı ile Çan ve Merkez ilçeye bağlı bazı köyleri kapsayan yörede üretimi yapılıyor.
 

 Ezine Peynirinin Özelliği Nelerdir?

 
 Kaz Dağlarının Kuzey ve Batı kesimlerinde otlatılan keçi, koyun ve ineklerden elde edilen sütlerin belirli oranda karışımıyla peynir üretiliyor. Kaz Dağlarının bol yağmur alması, adaçayı, keki, tüylü nane, mercan köşkü, oğul otu gibi aromatik bitkilerin bolluğu sayesinde hayvanlardan alınan sütlerin aromatik ve kremamsı bir lezzeti bulunuyor. Bu da peynirlere, sütün yağ oranına göre ekşimsi, tuzlu, tatlı ve aromatik bir tat veriyor.
 
 Peyniri tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretiliyor. Hiçbir aşamasında doğal olmayan bakteri kültürleri eklenmiyor. Deniz tuzuyla salamura edilen peynirler en iyi ezine peyniri halini alması için 8 ay tenekeler içinde soğuk hava depolarında bekletiliyorlar.
 

 Her Peynir Ezine Peyniri Değildir

 
 Ezine peyniri sarıya çalan, yarı sert ve ufak gözenekli bir peynirdir. Tam yağlı olduğu için çocuklarınız bile rahatlıkla severek yiyecektir. Kahvaltı sofranıza gerçek Ezine peyniri koymak istiyorsanız, güvenli ve sertifikalı üretim yapan firmaların peynirlerini alacaksınız. Üzerinde EPD (coğrafi işaret tescil belgesi) logosu olan peynirleri almanızı öneririz.
 
 
 
 
 

HAKKIMIZDA

  • Yükseloğulları 1953 yılında kurucumuz Mahir Yüksel tarafından eski kaşar peyniri üretimi ile gıda sektörüne ilk adımını atmıştır.

    Daha sonraki dönemlerde ezine peyniri markalaşması oluşmadan beyaz peyniri talepleri doğrultusunda koyun sütü ,keçi sütü ve inek sütü ile (paçal) olarak EZİNE PEYNİRİ üretimine başlanmıştır.
  • BİZİ TAKİP EDİN!

Sosyal medya kanallarından bizi takip edin indirim ve fırsatları kaçırmayın

ÖDEME YÖNTEMLERİ

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.